موسیقی

آموزش موسیقی پاپ

الفبای موسیقی

   بطور کلی نت های موسیقی الفبای موسیقی نامیده می شوند. تعداد حروف الفبای موسیقی هفت عدد است که با گردش ، این نت ها تکرار می شوند. به شکل 1 توجه کنید. نامهایی که در زیر مشاهده می کنید اغلب به زبان فرانسه نوشته می شوند که می توانید برای اطلاعات بیشتر به جدول پایان مطلب مراجعه کنید.

دایرهء نت های موسیقی
شکل 1 – نت های موسیقی

این نت ها را در برخی زبان ها با حروف انگلیسی نیز نمایش می دهند :

 

A  -  B  -  C  -  D  -  E  -  F  -  G

 محل قرارگیری نت ها روی خطوط موسیقی
   الفبای موسیقی را می توان روی پنج خط موازی نشان داد. نام این خطوط پنج خط حامل است. نت ها می توانند در این پنج خط روی خطوط یا میان آنها نیز قرار بگیرند. (شکل-2) 

پنج خط حامل موسیقی - محل قرارگیری نت ها روی این 5 خط است
شکل 2 – پنج خط حامل موسیقی

   نت های موسیقی به ترتیب شکل 1 از پایین به بالا چیده می شوند و هر چه محل قرار گیری نت ها بالاتر باشد ، صدای نت زیرتر می شود ؛ یا به عبارتی نت ها هر چه پایین تر باشند صدای بمتری دارند. در شکل زیر می توانید محل قرار گیری نت ها را روی پنج خط حامل موسیقی مشاهده کنید.  همچنین باید یادآور شد که روی 5 خط اصلی در موسیقی تنها 11 نت قرار می گیرند :

نام و محل قرارگیری 11 نت روی پنج خط حامل موسیقی
شکل 3 – نام و محل قرارگیری 11 نت روی پنج خط حامل موسیقی

خطوط تکمیلی روی پنج خط حامل 

   بطور کلی نت های موسیقی حدودا 60 عدد می باشند. معمولا روی سازهای غربی و خارجی می توان این تعداد نت را اجرا کرد (سازهایی مانند پیانو). امّا روی سازهای ایرانی تا حداکثر می توان 30 نت را اجرا نمود (سازهایی مانند تار یا سه تار) ؛ باتوجه به این گفته نمی توان همهء نت های موسیقی را روی خطوط حامل موسیقی جای داد ؛ بهمین دلیل در زیر یا بالای 5 خط حامل خطوط شکسته ای قرار می دهند که می توان توسط آنها نتهای بیشتری را نوشت و اجرا کرد. اسامی این نت ها مانند قبل می باشد و صدای این نتها –آنگونه که گفته شد- هر چه پایین تر باشد بم تر و هرچه بسمت بالا حرکت کند زیر تر می شود.  

علامات پایه روی نت ها :

   بطور کلی هرگاه بر سر نتی علامت دیز بیاید آن نت صدای زیر تری پیدا میکند یا به اصطلاح آن نمی پرده به بالا می آید. علامت دیز در موسیقی # است.

   بمل از دیگر علامت های موسیقی است که صدای نت را بم تر می کند یا به اصطلاح دیگر آنرا نیم پرده به پایین می آورد. علامت بمل در موسیقی b است.

    بکار یکی دیگر از علامات موسیقی است که هرگاه بر سر نتی بیاید ، را به حالت اصلی خود بازمی گرداند. یعنی اگر در قطعه‌ای (برای مثل) نت Si بمل باشد، با آواردن حرکت بکار روی آن،آن نت صدای اصلی خود را پیدا می کند. علامت بکار در موسیقی  است.

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم دی ۱۳۹۰ساعت 12:1  توسط حسام زنجیری  |